3000 TL Ödüllü Android Uygulama Geliştirme Yarışması Projekent 2012 Başladı!


İTÜ IEEE Öğrenci Kolu tarafından bu sene 4.sü düzenlenen Projekent 2012’nin ilk bölümü olan proje yarışması 5 Aralık 2012 tarihinde başladı. Bu yarışmada öğrenciler şirketler tarafından sunulan Ar-Ge problemlerine çözüm arıyorlar.  Toplam  22.000 TL ödüllü proje yarışmasında 4 farklı firmadan 4 farklı proje çözüm üretmeniz ve ödülleri kazanmanız için sizleri bekliyor.

 

AndroidTurkiye.net’in de sponsor olduğu Projekent 2012′de Vestel’in Android tabanlı bir yarışması da var,  ilginizi çekeceğini düşündük;

Proje İsmi: MediaShare

Proje Tanımı:

Android tabanlı mobil cihazlarda çalışmak üzere DLNA standartlarında ‘Digital Media Server’ ve ‘Digital Media Controller’ özelliklerini sağlayan bir uygulama.

Uygulamayı diğer DLNA uygulamalarından ayıran özelliği; mobil cihaz üzerindeki içeriğin diğer cihazlarla paylaşılmasından ziyade İnternet üzerindeki video paylaşım sitelerindeki istenilen içeriğin paylaşılması. Uygulamada mobil cihaz üzerindeki içeriğin paylaşılması beklenmemektedir. Bahsedilen sitelere örnek olarak, içeriğini API olarak sağlayan sitelerden herhangi biri olabilir. (Örnek; Youtube, Dailymotion)

Uygulama, paylaşım sitesindeki içeriği kullanıcıya bir grafiksel arayüz üzerinden listelemeli. Arayüz üzerinden içerik arama yapılabilmeli. Medya oynatma işlemini ise DLNA özelliklerini kullanarak diğer DLNA uyumlu cihazlara aktarabilmesi gerekli.

Proje Detayları:

– Video paylaşım sitesinin içeriğine HTTP API’si kullanılarak erişilebilir. Cevap olarak gelen xml tablolar ayıklanmalı ve arayüzde gelen bilgiler liste halinde gösterilmeli (Video Adı, Video Açıklaması vs.).

– Video çalınmak istenildiğinde Digital Media Controller kullanılarak kullanıcı tarafından seçilen Digital Media Renderer’a çaldırtılmalı. Alternatif olarak seçilen içerik Digital Media Server kullanılarak Digital Media Player’larla paylaşılabilir hale getirilmeli.

– Uygulama içerisindeki Digital Media Server ‘Browse’ özelliğini sağlamalı. Digital Media Controller ise ağdaki Digital Media Renderer’ları bulup bu cihazlara oynatılması istenilen içeriğin url’ini yollayabilmeli. Aynı zamanda bu cihazlara ‘Play’, ‘Pause’, ‘Stop’ gibi komutları yollayarak Renderer üzerinde çalan video’yu kontrol edebilmeli.

DLNA hakkında detaylı bilgi http://www.dlna.org sitesinden temin edilebilir.

ÖDÜLLER

Birinciye 3000 TL

İkinciye 2000 TL

Üçüncüye1000TL

Diğer projeler ve etkinlik hakkında detaylı bilgi için www.projekent.org adresine bakabilirsiniz

Yarışmalara son başvuru tarihi 28 Şubat 2012’dir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s