Google Android işletim sistemi güvenlik açığı kaynıyor


Android hiç şüphesiz son zamanların yükselen mobil işletim sistemi. Her sürümde daha iyi oluyor. Üstelik içinde geldiği telefonların kalitesi de, iPhone’dan caydıracak kadar iyi olabiliyor. Ancak Android de kusursuz değil. Analiz ve değerlendirme firması Coverity’nin yaptığı araştırmaya göre, Android çekirdiği yüzlerce hata barındırıyor ve bunların önemli bir kısmı güvenlik açısından ‘yüksek risk’ içeriyor. Coverity’nin araştırmalarına göre, her 1000 satırlık kodda bir hata olması ortalama hata miktarı olarak kabül ediliyor.

Andorid’te hata oranı bunun yarısı yani çok iyi ancak hataların bulunduğu yerler kritik. Linux çekirdeği kullanan yazılımın sorunlu kısmı, eklenen ilave kodlar. Android’e özel  kodlarda hata oranı, kodun diğer kısımlarına göre iki kat daha fazlaymış.

facebook müşteri hizmetleri

Açık kaynak kodlu sistemlere çok fazla ve değişik kesimlerden katkı olabildiğinden, hata yüzdesi de artıyor ve işin kötüsü kodları yazanları takip etmek zorlaştığından, kodun tamirinden birilerini sorumlu tutabilmek de güçleşiyor. Bu tip raporlar ve analizler sayesinde ortaya çıkan sorunların her yeni sürümde iyileştirilmesini bekleyebiliriz. En azından şimdilik Android açıkları nedeniyle, kullanıcıların başını derde sokan bir virüs ya da benzeri sorun patlak vermedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s