Güvenlik Ayarları

Android Telefonlarda Konum ve Güvenlik Ayarları

1. Menü

2. Ayarlar.

3. Konum ve Güvenlik

4. Konum ve Güvenlik Ayarları Genel Görünüm.

5. Konum Ayarları

A. Kablosuz Ağları Kullanmak ve GPS Uydularını Kullanmak:

facebook müşteri hizmetleri

Harita, Navigasyon vb. uygulamalarda konum belirlemesi için bir bağlantıya ihtiyaç vardır. Bu bağnatılar Wi-Fi, Baket Veri ve GPS’dir. İşlem yapılırken hangisinin aktif olmasını istiyorsanız, o bağlantının açıklması gerekir. Kablosuz ağlar (Wi-Fi, Paket Veri) ve GPS uyduları aynı anda açık olabir. Uygulama çalıştığında kablosuz ağlar aktif olsa bile önce GPS üzerinden işlem yapar. GPS başarısız olursa kablosuz ağlardan işlem yapmaya çalışır.

6. Ekran Kilidi Ayarları

A. Hiçbiri:

Aslında mimarisi İOS’a ait olan bir kiliddir.  Arandaki Klit butonu Sağ tarafa doğru sürüklendiğinde kilit açılır. Gücenliği Olmayan kilit de diyebiliriz.

B. Model:

Ekran üzerinde bulunan 9 noktadan oluşturulacak bir model kilididir. Her noktadan bir kere geçmek şartı ile model oluşturulur ve aynı model onaylanarak kilit aktif hale getirilir.

C. PİN:

Sadece rakam kombinasyonlarından oluşturulan bir kiliddir. Minimum 4 maximum ? denemedim :) rakamdan oluşturulması gerekir. PİN oluşturulur ardından oluşturulan PİN onaylanır ve bu şekilde ektif hale gelir.

Ç. ŞİFRE:

Harf, Rakam ve Sembol kambinasyonlarıyla uluşturulacak bir kiliddir. Güvenliği en yüksek kilittir. Minimum 4 karakterden oluşmalı ancak bu karakterler içinde en az 1 tane harf yada rakam olmak zorundadır.

7. Sim Kart Kilidi Ayarıları.

Sim Kartı Kilitle kutucuğu işaretli olduğunda telefon her açıldığında sim kart ait pin konudu sorar. Pin kodunu değiştirmek için gene bu bölümün aktif olması gerekmektedir. Bu işlem ayrıca 3G modemlere takılan sim kartların kod sorması yada kapatılması içinde kullanılır. Öğrneği: 3G … kullanıyorum. Her taktığımda Pin Kodu istiyor bunu nasıl kaldıra bilirim. Sim Telefona takılır telefon Android OS ise bu bölümden pasifleşitirlir. İşlem sırasında pin kodu soracaktır. Kod yazıldıktan sonra katif ve pasif olur. Artık sim hangi cihaza takılırsa takılsın Kod istemez.

A. Sim Pin Kodu Değişikliği:

Standartta olduğu gibi önce Eski Pin ardından Yeni Pin ve Yeni Pin’in onaylanması ile değişiklik gerçekleşir.

8. Cihaz Yöneticilerini Seçmek.

Orjinal bir sistem kullanıyorsanız bu bölüme giriş yaptığınızda Yönetici Yok vb. uyarı gelir ve ekleyemezsiniz. Bu işlemin diğer bir ismi Root dur siz telefonunuzun Root yetkisini almadıkça düzenleme yapamayacaksınız. Peki Root Nedir: Android işletim sisteminde adminstratör yetkisine sahip oluyoruz. Bazılarınızın anlamadım ne diyorsunuz siz dediğinizi duyar gibiyim. Windowsta tam yetkiye sahip olmaya Adminstrator yetkisi diyoruz Linux işletim sisteminde buna root diyoruz. Telefonunuzda tam yetkiye sahip oluyorsunuz, yani tam anlamıyla telefonunuza hükmede biliyorsunuz. Erişemediğiniz yerlere erişebililyorsunuz. Çok gizemli dimi :) ama bu işlem çok risklidir Cihaz Google’ın rahmetine kavuşa bilir. :)

9. SD Karttan Yükle.

SD kartta şifre ayarı yada sertifika bulunuyorsa otomatik olarak tarayan ve bunların yüklemesini gerçekleştiren bölümdür. Şifre ve Sertifika SD karta nasıl atılıyor öğrendiğimde anlatacağım :)

10. Şifre Ata

Gene Root’la alakalı bir durumdur. Orjinalinde hiçbir işe yaradığını görmedim. Şifre atandınkan sonra Hafızayı Sil ve Güvenli Kimlik Bilgilerini Kullan bölümü aktif hale gelir. Güvenli Kimlik Bilgilerini Kullan bölümünü pasifleştirmek için buraya yazdığınız şifreyi ister. Ama hafızayı silmek için şifre istemez. Bu bir güvenlik açığı olabilir çünkü atanan şifreyi de sıfırlıyor.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s